Pirolitikus, katalitikus vagy gőztisztítású sütő használta
Ki szeretne olyan sütőt, amivel órákat kell vacakolni, ha van olyan is, ami öntisztító? A modern elektromos sütők több alternatívát is kínálnak a kellemetlen feladat megkönnyítésére – lehet pirolitikus, katalitikus vagy gőztisztítású sütő.
A sütőben készíthetjük el finomabbnál finomabb ételeinket, amelyek azonban némi koszt hagynak a sütőtérben. A sütő takarítása nem a leghálásabb feladat, de időnként el kell végezni. Ha viszont okosan választunk készüléket, kaphatunk segítséget magától a készüléktől.
A használati leírásban olvashatunk olyan számunkra idegen szavakat, mint pirolitikus vagy katalitikus. Mindkettő a gép tisztítási folyamatát hivatott jelölni, amit érdemes figyelembe venni, hiszen megkönnyíti dolgunkat a takarításnál.
Nézzük meg külön-külön mi jellemző ezekre a készülékek, plusz megnézzük a gőztisztítású sütő jellemzőit is.
Pirolitikus sütő
Ez az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb tisztítási mód a pirolitikus sütő módszere, amely sokkal keményebben bánik el a sütő falára égett olaj és egyéb maradékokkal, mint például a katalitikus sütő.
A pirolitikus sütő tisztítása során a sütő egy speciális funkcióját bekapcsolva, extrém hőmérsékletre (körülbelül 500 fokra) melegszik fel a készülék. Ennek a hőfoknak semmilyen szennyeződés nem tud ellenállni, így azok egyszerűen hamuvá égnek.
Nem kell aggódni, hogy esetleg baleset történne, hiszen ennél a programnál a pirolitikus sütő ajtaja automatikusan lezár, és nem lehet kinyitni, addig amíg be nem fejeződik.
A pirolitikus sütő teljes lehűlése után pedig a hamut csak egyszerűen ki kell söpörni, majd egy nedves törlőkendővel és egy szárazzal ki kell törölni a sütőteret, ezzel készen is vagyunk a sütő takarításával.
Az egész folyamat több órát is igénybe vehet, szemben a katalitikus sütő tisztítási módszer 30 percével. Kéthavonta célszerű lefuttatni ezt a programot.
Katalitikus sütő
A katalitikus sütő tisztítási funkcióval ellátott sütők belső fala egy speciális zománcozással vannak borítva, amelyek egyfajta katalizátort tartalmaznak. Ez olyan anyag, amely magas hőmérsékleten, oxigén hatására megváltoztatja a zsíros szennyeződések kémiai szerkezetét. Nem engedi lerakódni a zsíros, olajos gőzt.
Ez egy 30 perces program a katalitikus sütőn, amit minden hónapban le kell futtatni, majd egyszerűen csak töröljük le a leoldódott szennyeződéseket.
Fontos, hogy a katalitikus sütőt rendszeresen fel kell melegíteni a tisztításhoz szükséges hőfokra, hogy a beépített katalizátorok megfelelően működjenek. A sütő élettartama is javítható ezzel a funkcióval.
Fontos még továbbá, hogy nem feltétlenül van mindegyik oldal bevonva speciális anyaggal, amelyik nincs ott a hagyományos tisztítási módszert kell alkalmazni.
Ezeket a speciális zománcozott elemeket 2-3 évente cserélni kell.
Gőztisztítású sütő
A gőztisztítású sütő, a nevéből eredően gőzzel süt, kombinálva a magas hőmérsékletet és a forró gőzt. Ezzel a sütővel sokkal egészségesebb és gasztronómiailag tökéletesebb ételeket lehet készíteni, mivel alacsonyabb sütési hőmérsékleten, és kevesebb hozzáadott zsiradékkal készülnek a fogások.
A gőztisztítású sütő maga a konyhaművészet csúcsa, egyetlen hátránya, hogy sokkal drágábbak, mint a hagyományos elektromos sütők. Az ételek jobban megőrzik ásványi anyagjaikat, illetve a bennük található vitaminokat.
Láthatjuk tehát, hogy a már nem is annyira idegen kifejezések valójában mit takarnak. Ha az ember sokat használja a sütőt, érdemes lehet egy öntisztító programmal – legyen az pirolitikus sütő, katalitikus sütő – ellátott készüléket választani. Ha pénztárcánk engedi, a legkorszerűbb technológia a gőzsütés, amely által egészséges, ásványi anyagokban gazdag ételeket tudunk az asztalra varázsolni.
Konyhatervezés 8 lépésben
Ingyenes ebook
Luxus konyhára vágysz?
Tisztában akarsz lenne a lehetőségekkel?
Te sem akarsz unalmas konyhát?
Töltsd le az ingyenes anyagunkat! Hová küldjük?